Naszym Gościom, którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym i zwiedzić okolice na dwóch kółkach, udostępniamy znakomite rowery z naszej wypożyczalni. Współpracujemy z lokalnymi przewodnikami rowerowymi.
Propozycje rowerowych szlaków:
- Na grodzisko w Żmijowiskach - trasa prowadzi 16 km na południe od Kazimierza na teren dawnego słowiańskiego grodu, który obecnie jest w fazie rekonstrukcji. W tym miejscu działa oddział Muzeum Nadwiślańskiego – Grodzisko Żmijowiska.
- Nad Wisłę w Męćmierzu, Rowerem do Męćmierza - dwa szlaki prowadzą do dawnej wioseczki rybackiej Męćmierz, którą dziś śmiało można nazwać żywym skansenem. Kryte słomą drewniane chaty, skryte za plecionymi chruścianymi płotkami, wiatrak nad samą Wisłą, studnia w sercu osady i droga, która kończy się na długo przed początkiem Męćmierza – wycieczka tutaj to prawie jak ucieczka od cywilizacji.
- Kierunek: Zimny Dół – Kazimierz słynie z pieknych wąwozów, których w tej okolicy nie brakuje. Bywalcy na pewno znają takie nazwy jak Korzeniowy Dół czy Norowy Dół. A gdzie jest Zimny Dół? Warto to sprawdzić, to naprawdę niedaleko.
- Rowerem na Skowieszynek – Trasa wiedzie na wschód do serca historii Miasteczka. Tutaj przed wiekami istniał prawdopodobnie klasztor norbertanek, które z wdzięczności za nadanie ziemskie nazwały te tereny Kazimierzem – na cześć szczodrego władcy o przydomku Sprawiedliwy. To tu były – jak odnotowuje Długosz źródła suchej dziś rzeczki Grodarz.
- Rowerem na Albrechtówkę – Trasa przez zielony szpaler drzew i krzewów, które otwierają się niespodzianie piękną panoramą na Wisłę, Męćmierz i okolicę. Naprawdę prawdziwa nagroda dla zmęczonego rowerzysty!
- Kapliczka Zjawienie – Wycieczka w okolice słowiańskiego grodziska w Chodliku – w leśne ostępy. Stoi tu kapliczka domkowa zwana Zjawieniem, do której w czasie wielkanocnym pielgrzymują okoliczni mieszkańcy. Co ich tu sprowadza? Warto to sprawdzić.
- Zielonym szlakiem – to pętla, która prowadzi przez trzy malownicze miejscowości: Kazimierz, Janowiec i Puławy z kompleksem parkowo – pałacowym książąt Czartoryskich. Trasa zaczyna się właśnie tutaj, ale można ją rozpocząć w dowolnym miejscu, bo początek pętli to przecież sprawa umowna…
- Pętlą przez dwie nekropolie – Spacery na cmentarz? Czemu nie? Zwłaszcza jesienią, która rokrocznie przypomina o przemijaniu, jak i sam cmentarz. To także wycieczka w przeszłość: kirkut przypomina o wielowiekowej obecności żydów w Miasteczku, a cmentarz żołnierzy radzieckich o krwawych bojach II wojny światowej.
- Szlak żółwia i dinozaura – Szlak wiedzie przez malownicze zakątki ziemi świętokrzyskiej, mazowieckiej oraz lubelskiej. Jest doskonałą okazją, by poznać historie Ziemi w czasach, gdy żyły dinozaury.
- Lublin - Nałęczów - Kazimierz Dolny – Szlak rozpoczyna się w Kazimierzu Dolnym i prowadzi doliną Grodarza i Potoku Witoszyńskiego do Rąblowa, skąd wiedzie do Wąwolnicy sławnej z kultu Matki Boskiej Kębelskiej i doliną Bystrej do Nałęczowa, aby skończyć swój bieg w Lublinie przy skansenie „Muzeum Wsi Lubelskiej”.